2011 Kawasaki Versys Tourer gallery
2011 Kawasaki Versys Tourer
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. semi-floating 300 mm petal discs |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Lem RX3 Racing
- 2011 Leonhardt Gunbus 410
- 2011 Lifan Chimp 100
- 2011 Lifan Cub 50
- 2011 Lifan Elite 250
- 2011 Lifan Goldfish 50
- 2011 Linhai Quattrocento
- 2011 Macbor XC R 125
- 2011 Mahindra Duro
- 2011 Mahindra Flyte
- 2011 Mahindra Kine
- 2011 Mahindra Rodeo
- 2011 Mahindra Stallio
- 2011 Malaguti DVD 50
- 2011 Mavizen TTX02
- 2011 Megelli Naked Streetbike 125S
- 2011 Megelli Sportbike 125 R
- 2011 Megelli Supermoto 125 m
- 2011 Metisse Desert Racer
- 2011 Mikilon M96-250S

