2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic gallery
2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 2-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 253.1 kg (557.9 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Color options: | Ebony, Candy Cardinal Red, Candy Caribbean Blue, Metallic Titanium |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha Raider
- 2008 Yamaha Raider S
- 2008 Yamaha Road Star
- 2008 Yamaha Road Star S
- 2008 Yamaha Road Star Silverado
- 2008 Yamaha Road Star Silverado S
- 2008 Yamaha Roadliner Midnight
- 2008 Yamaha Roadliner S
- 2008 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2008 Yamaha Royal Star Venture
- 2008 Yamaha Slider Naked
- 2008 Yamaha Stratoliner Midnight
- 2008 Yamaha Stratoliner S
- 2008 Yamaha TDM 900
- 2008 Yamaha TDM 900A
- 2008 Yamaha TMAX
- 2008 Yamaha TMax ABS
- 2008 Yamaha TT-R 110E
- 2008 Yamaha TT-R 125 E
- 2008 Yamaha TT-R 125 L

