2008 Kawasaki KX85 gallery
2008 Kawasaki KX85
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.00 ccm (5.13 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 48.5 x 45.8 mm (1.9 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.0 kg (143.3 pounds) |
| Seat height: | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-x17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-x14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.67 litres (1.50 gallons) |
| Color options: | Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Hyosung Sense
- 2008 Hyosung Supercap
- 2008 Hyosung T 250 R
- 2008 Hyosung T 650 R
- 2008 Hyosung T 650 S
- 2008 Hyosung X 125 D
- 2008 Hyosung XRX 125 Funduro
- 2008 Hyosung XRX 125 Supermoto
- 2008 Innoscooter EM 2000
- 2008 Innoscooter EM 2500
- 2008 Innoscooter EM 2500 L
- 2008 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium
- 2008 Innoscooter EM 5000L
- 2008 Innoscooter Jagas 12z
- 2008 Italjet 50.it
- 2008 Italjet Dragster 125
- 2008 Italjet Dragster 180
- 2008 Italjet Dragster 50
- 2008 Italjet Fast Boy
- 2008 Italjet Formula 125

