2008 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy gallery
2008 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 314.8 kg (694.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Pewter Pearl, Pacific Blue Pearl, Black Pearl, Dark Blue Denim (New), Candy Red Sunglo (New) 105th Anniversary Copper Pearl/Vivid Black, Purple Haze (Custom), Copperhead Pearl and Red Hot (Custom), Golden Glow and Black Glow (Custom) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 CH Racing WXE 50 Racing
- 2008 Clipic Bull 50 Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Competicio Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Replica Junior
- 2008 Clipic Custom Guepard 125
- 2008 Clipic Custom Guepard 250
- 2008 Clipic Frog 125
- 2008 Clipic Mecha 125
- 2008 Clipic New City 125
- 2008 Clipic Radar 125
- 2008 Clipic Samurai 125
- 2008 Clipic Tronic 125
- 2008 Confederate F131 Hellcat
- 2008 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2008 Confederate Renovatio Project
- 2008 Confederate Wraith B120
- 2008 CPI Aragon
- 2008 CPI Aragon 50 Club
- 2008 CPI Aragon 50 GP Paddock
- 2008 CPI Aragon GP

