2008 Harley-Davidson FLTR Road Glide gallery
2008 Harley-Davidson FLTR Road Glide
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 341.1 kg (752.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 660 mm (26.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Pewter Pearl, Dark Blue Pearl (New), Crimson Red Sunglo (New), Crimson Red Denim (New), Candy Red Sunglo, Mirage Orange Pearl, 105th Anniversary Copper Pearl/Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki SV 650 ABS
- 2008 Suzuki SV 650 SF
- 2008 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2008 Suzuki V-Strom 1000
- 2008 Suzuki V-Strom 650
- 2008 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2008 Suzuki VanVan
- 2008 Sym Citycom 300i
- 2008 Sym DD 50
- 2008 Sym Fighter ZR
- 2008 Sym GTS 125
- 2008 Sym GTS 250i
- 2008 Sym HD Evo 125
- 2008 Sym HD Evo 200
- 2008 Sym Jet BasiX 50
- 2008 Sym Jet Euro X 50
- 2008 Sym Jet Red Devil 50
- 2008 Sym Jet SportX 50 R
- 2008 Sym Jet SportX 50 SR
- 2008 Sym Joyride 125

