2008 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker gallery
2008 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 299.8 kg (660.9 pounds) |
| Seat height: | 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,758 mm (69.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Pacific Blue Pearl, Crimson Red Sunglo, Vivid Black Deluxe |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Derbi GP1 125 Racing
- 2008 Derbi GP1 250 Racing
- 2008 Derbi GP1 50 Open
- 2008 Derbi GP1 50 Racing
- 2008 Derbi GPR 125 Racing
- 2008 Derbi GPR 50 Nude
- 2008 Derbi GPR 50 Racing
- 2008 Derbi GPR Racing 50 Race Replica
- 2008 Derbi Mulhacen 125
- 2008 Derbi Mulhacen 659
- 2008 Derbi Mulhacen Caf 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacn 125
- 2008 Derbi Mulhacn 659
- 2008 Derbi Mulhacn Caf 125
- 2008 Derbi Mulhacn Caf 659
- 2008 Derbi Senda Baja 125 R
- 2008 Derbi Senda Baja 125 SM

