2008 MZ 1000 ST SuperTraveller gallery
2008 MZ 1000 ST SuperTraveller
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 111,3 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 96.0 x 69.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Keeway Venus 50
- 2008 Keeway XRAYe 50
- 2008 Keeway XRAYs 50
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Florett RMC-E 50 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 125 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 50 Race
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Supermoto 250 DD
- 2008 KTM 1190 RC8
- 2008 KTM 125 EXC
- 2008 KTM 125 SX
- 2008 KTM 144 SX
- 2008 KTM 200 EXC
- 2008 KTM 250 EXC
- 2008 KTM 250 EXC-F
- 2008 KTM 250 SX
- 2008 KTM 250 SX-F

