2008 Victory Vision Street Premium gallery
2008 Victory Vision Street Premium
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 364.7 kg (804.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Solid Black,Solid Midnight Cherry,Solid Supersteel Gray |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Eliminator 125
- 2008 Kawasaki ER-6f
- 2008 Kawasaki ER-6n
- 2008 Kawasaki KLR250S
- 2008 Kawasaki KLR650
- 2008 Kawasaki KLV1000
- 2008 Kawasaki KLX110
- 2008 Kawasaki KLX140
- 2008 Kawasaki KLX140L
- 2008 Kawasaki KLX300R
- 2008 Kawasaki KLX450R
- 2008 Kawasaki KX100
- 2008 Kawasaki KX250F
- 2008 Kawasaki KX450F
- 2008 Kawasaki KX65
- 2008 Kawasaki KX85
- 2008 Kawasaki Ninja 250R
- 2008 Kawasaki Ninja 500R
- 2008 Kawasaki Ninja 650R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-10R

