2008 Rieju MRX 450 gallery
2008 Rieju MRX 450
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.20 litres (2.69 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Green |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2008 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2008 Derbi Senda X-treme 50 SM
- 2008 Derbi Terra 125
- 2008 Derbi Terra Adventure 125
- 2008 Dfang DF 125-3
- 2008 Dfang DF100
- 2008 Dfang DF100-2
- 2008 Dfang DF125
- 2008 Dfang DF125-16
- 2008 Dfang DF125-2
- 2008 Dfang DF125-21
- 2008 Dfang DF150
- 2008 Dfang DF150-2
- 2008 Dfang DF150-4
- 2008 Dfang DF90
- 2008 Diamo Classic 50
- 2008 Diamo Cruiser 250
- 2008 Diamo LS200
- 2008 Diamo Retro 150

