2008 BMW F650GS gallery
2008 BMW F650GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 69,73 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,575 mm (62.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-17 |
| Front brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Motom Gypsy
- 2008 Motom Lambretta
- 2008 Motom Rambo 151
- 2008 Motom Spasso
- 2008 Motom TranCity 125
- 2008 Motorhispania Furia Cross
- 2008 Motorhispania Furia Super Motard
- 2008 Motorhispania MH7 Naked 125
- 2008 Motorhispania RX Racing
- 2008 Motorhispania RX2 Racing
- 2008 Motorhispania RYZ Enduro
- 2008 Motorhispania Ryz Pro Racing 49 Urbanbike
- 2008 Motorhispania Ryz Proracing
- 2008 Motorhispania RYZ SM
- 2008 Motorhispania RYZ SM Urban
- 2008 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2008 MV Agusta Brutale 750S
- 2008 MV Agusta Brutale 910R
- 2008 MV Agusta Brutale 910S
- 2008 MV Agusta Brutale 989R

