2008 BMW G650X Country gallery
2008 BMW G650X Country
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 52,29 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.0 kg (326.3 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha XT 660 R
- 2008 Yamaha XT 660 X
- 2008 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2008 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2008 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2008 Yamaha YBR 125
- 2008 Yamaha YBR 125 Custom
- 2008 Yamaha YBR 250
- 2008 Yamaha YZ 125
- 2008 Yamaha YZ 250
- 2008 Yamaha YZ 250 F
- 2008 Yamaha YZ 450 F
- 2008 Yamaha YZ 85
- 2008 Yamaha YZ 85 LW
- 2008 Yamaha YZF-R 125
- 2008 Yamaha YZF R1
- 2008 Yamaha YZF R1 10h Anniversary
- 2008 Yamaha YZF R15 lc4v
- 2008 Yamaha YZF R1SP
- 2008 Yamaha YZF-R6

