2008 Yamaha Jog R gallery
2008 Yamaha Jog R
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,15 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 76.0 kg (167.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Italjet Dragster 50
- 2008 Italjet Fast Boy
- 2008 Italjet Formula 125
- 2008 Italjet Formula 50 Air Cooled
- 2008 Italjet Formula 50 Liquid Cooled
- 2008 Italjet Grifon 650
- 2008 Italjet JetSet 125
- 2008 Italjet JetSet 150
- 2008 Italjet JetSet 50
- 2008 Italjet Jupiter 250
- 2008 Italjet Marco Polo 400
- 2008 Italjet Millennium 100
- 2008 Italjet Millennium 125
- 2008 Italjet Millennium 150
- 2008 Italjet Pit Jet 125
- 2008 Italjet Roller Craft 50
- 2008 Italjet Torpedo 125
- 2008 Italjet Torpedo 50
- 2008 Italjet Velocifero 50
- 2008 Izuka C150

