2008 Yamaha V Star 250 gallery
2008 Yamaha V Star 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.46 litres (2.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black Cherry |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution
-
Big Bear Choppers Sled 100 Carb
-
Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb
Other motorcycles in 2008
- 2008 Victory Vegas Low
- 2008 Victory Victory Vision Tour
- 2008 Victory Vision Street
- 2008 Victory Vision Street Premium
- 2008 Victory Vision Tour
- 2008 Victory Vision Tour Comfort
- 2008 Victory Vision Tour Premium
- 2008 Viper Diablo
- 2008 Viper Diamondback
- 2008 Voxan Black Magic
- 2008 Voxan Charade Racing
- 2008 Voxan Scrambler 1000
- 2008 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2008 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2008 Voxan V1000 Street Scrambler
- 2008 Vyrus 984 C3 V2
- 2008 Vyrus 985 C3 V4
- 2008 Wakan Racing
- 2008 Wakan Road
- 2008 WRM 450 MX1 Cross

