2008 Jawa-CZ 350 Tramp gallery
2008 Jawa-CZ 350 Tramp
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) | Power: | 22,79 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.0 kg (326.3 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-21 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 PGO Tornado 50
- 2008 PGO TR3 50
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 250
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 250
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 400
- 2008 Piaggio Carnaby 125
- 2008 Piaggio Carnaby 200
- 2008 Piaggio Fly 100
- 2008 Piaggio Fly 125
- 2008 Piaggio Fly 50
- 2008 Piaggio Liberty 125
- 2008 Piaggio Liberty 50
- 2008 Piaggio Liberty S 50
- 2008 Piaggio MP3 125
- 2008 Piaggio MP3 250
- 2008 Piaggio MP3 400
- 2008 Piaggio Mp3 HyS
- 2008 Piaggio NGR Power DD
- 2008 Piaggio NGR Power DT

