2008 Yamaha V Star Custom gallery
2008 Yamaha V Star Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 655.52 ccm (40.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,610 mm (63.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Red w/Flames, Raven w/Flames) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ16
- 2008 Yamaha FZ6
- 2008 Yamaha FZ6 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 S2
- 2008 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2008 Yamaha Giggle
- 2008 Yamaha Jog R
- 2008 Yamaha Jog RR
- 2008 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2008 Yamaha Majesty 125
- 2008 Yamaha Majesty 400
- 2008 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2008 Yamaha Midnight Warrior
- 2008 Yamaha Morphous
- 2008 Yamaha MT-01

