2008 Yamaha Majesty 400 gallery
2008 Yamaha Majesty 400
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (24.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 73.0 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven, red |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2008 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2008 Derbi Boulevard 125
- 2008 Derbi Cross City 125
- 2008 Derbi Dirt Boy 50
- 2008 Derbi Dirt Kid 50
- 2008 Derbi DRD Racing 50 SM Limited Edition
- 2008 Derbi GP1 125 Racing
- 2008 Derbi GP1 250 Racing
- 2008 Derbi GP1 50 Open
- 2008 Derbi GP1 50 Racing
- 2008 Derbi GPR 125 Racing
- 2008 Derbi GPR 50 Nude
- 2008 Derbi GPR 50 Racing
- 2008 Derbi GPR Racing 50 Race Replica
- 2008 Derbi Mulhacen 125
- 2008 Derbi Mulhacen 659
- 2008 Derbi Mulhacen Caf 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659

