2008 Yamaha Majesty 400 ABS gallery
2008 Yamaha Majesty 400 ABS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (24.10 cubic inches) | Power: | 33,52 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 73.0 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-M14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-M13 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2008 Kawasaki Z1000
- 2008 Kawasaki Z750
- 2008 Kawasaki Z750 ABS
- 2008 Kawasaki ZZR1400
- 2008 Kawasaki ZZR600
- 2008 Keeway ARN 125
- 2008 Keeway Cooper 50
- 2008 Keeway Cruiser 250
- 2008 Keeway F-Act 50
- 2008 Keeway Flash 50
- 2008 Keeway Goccia 50
- 2008 Keeway Hacker 125
- 2008 Keeway Hurricane 50
- 2008 Keeway Hurricane 90
- 2008 Keeway Land Cruiser 250

