2008 Yamaha Neos 50 gallery
2008 Yamaha Neos 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 2,8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 82.0 kg (180.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-L12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-L12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.10 litres (1.61 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Blaster RCup
- 2008 Peugeot Elystar 50
- 2008 Peugeot Geopolis 125
- 2008 Peugeot Geopolis 125 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 250 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 400
- 2008 Peugeot Geopolis 500 Premium
- 2008 Peugeot Jet C-Tech 50
- 2008 Peugeot Jet C-Tech Darkside
- 2008 Peugeot JetForce C-Tech R-Cup
- 2008 Peugeot Ludix 2 50
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 Elegance
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 One Biplace
- 2008 Peugeot Ludix 2 Trend
- 2008 Peugeot Satelis 125 Black Sat
- 2008 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2008 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 125 RS
- 2008 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 400

