2012 Honda XL1000V Varadero gallery
2012 Honda XL1000V Varadero
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 92,53 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 244.0 kg (537.9 pounds) |
| Seat height: | 838 mm (33.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white/blue, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Triumph Thunderbird Storm
- 2012 Triumph Tiger 1050
- 2012 Triumph Tiger 800
- 2012 Triumph Tiger 800 XC
- 2012 Triumph Tiger Explorer
- 2012 Victory Arlen Ness Vision
- 2012 Victory Cory Ness Cross Country
- 2012 Victory Cross Country
- 2012 Victory Cross Country Tour
- 2012 Victory Cross Roads
- 2012 Victory Cross Roads Classic LE
- 2012 Victory Cross Roads Delux
- 2012 Victory Hammer 8 Ball
- 2012 Victory Hammer S
- 2012 Victory Hammer S 106
- 2012 Victory High Ball
- 2012 Victory Kingpin
- 2012 Victory Vegas
- 2012 Victory Vegas 8 Ball
- 2012 Victory Vegas Jackpot

