2008 Tank Sports Urban Touring 250 gallery
2008 Tank Sports Urban Touring 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.80 ccm (15.18 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.1 kg (320.0 pounds) |
| Seat height: | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,499 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, champagne |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2008 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2008 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2008 TM racing SMR 125
- 2008 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2008 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2008 TM racing SMX 450 F Competition
- 2008 TM racing SMX 660 F Competition
- 2008 Tomos Alpino
- 2008 Tomos Flexer
- 2008 Tomos Racing 50
- 2008 Tomos Revival 50
- 2008 Tomos SE 125 F
- 2008 Tomos SM 125 F
- 2008 Tomos SM 125 Replica Cup
- 2008 Tomos Streetmate
- 2008 Tomos Youngstr 50
- 2008 Tomos Youngstr Racing 50
- 2008 Triumph America
- 2008 Triumph Bonneville

