2008 Yamaha Midnight Warrior gallery
2008 Yamaha Midnight Warrior
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1671.58 ccm (102.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 277.6 kg (612.0 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Onyx |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Benelli Tornado Tre 1130
- 2008 Benelli Tre 1130 K
- 2008 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2008 Benelli Velvet 125
- 2008 Benelli Velvet 150
- 2008 Benelli Velvet 250
- 2008 Beta Alp 125
- 2008 Beta Alp 200
- 2008 Beta Alp 4.0
- 2008 Beta ARK AC Tribe
- 2008 Beta ARK LC One
- 2008 Beta ARK LC Paddock
- 2008 Beta ARK LC RR
- 2008 Beta ARK LC Tribe
- 2008 Beta M4
- 2008 Beta Minicross R 10
- 2008 Beta Minicross R 12
- 2008 Beta Minicross R 125
- 2008 Beta Minimotard R 125
- 2008 Beta Minitrial

