2008 Yamaha PW50 gallery
2008 Yamaha PW50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 37.2 kg (82.0 pounds) |
| Seat height: | 485 mm (19.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 856 mm (33.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 10.02.2004 |
| Rear tyre dimensions: | 10.02.2004 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 200.60 litres (53.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ural Tourist 750
- 2008 Ural Wolf 750
- 2008 Vahrenkamp Diesel 462
- 2008 Vectrix Electric 3-Wheeler
- 2008 Vectrix Electric Maxi-Scooter
- 2008 Vectrix SBX Superbike
- 2008 Vento Colt 250
- 2008 Vento Phantera
- 2008 Vento Phantom LI
- 2008 Vento Triton LI
- 2008 Vento V-Thunder XL
- 2008 Vento Zip LI
- 2008 Vespa Granturismo 200
- 2008 Vespa GT60
- 2008 Vespa GTS 125
- 2008 Vespa GTS 250
- 2008 Vespa GTV
- 2008 Vespa LX 150
- 2008 Vespa LX 50
- 2008 Vespa LXV

