2008 Yamaha Majesty 125 gallery
2008 Yamaha Majesty 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 11,39 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.7 x 54.8 mm (2.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 774 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Rieju Tango 50 SM
- 2008 Rieju Tango PRO 125
- 2008 Rieju Tangoo! 50
- 2008 Rieju Toreo 50
- 2008 Roehr 1130 Superbike
- 2008 Roehr 180HP V-Roehr Superbike
- 2008 Roxon Duel SM 50
- 2008 Roxon Duel SM 50R
- 2008 Roxon Duel TT 50
- 2008 Roxon Duel TT 50R
- 2008 Roxon P-One 10-10
- 2008 Roxon P-One 12-15
- 2008 Roxon P-One 8-8
- 2008 Sachs 49er 12
- 2008 Sachs Bee (funky)
- 2008 Sachs Eagle 125
- 2008 Sachs FYM 400
- 2008 Sachs MadAss 125
- 2008 Sachs MadAss 50
- 2008 Sachs Oliver Electro

