2008 Yamaha Road Star S gallery
2008 Yamaha Road Star S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1671.58 ccm (102.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 314.8 kg (694.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.78 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Charcoal Silver w/flames |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 CF Moto V3 Sport
- 2008 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2008 CH Racing CH 501 Basic
- 2008 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2008 CH Racing WSM 50 M.Y.
- 2008 CH Racing WSM 50 Replica
- 2008 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2008 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2008 CH Racing WXE 50
- 2008 CH Racing WXE 50 eu2 M.Y.
- 2008 CH Racing WXE 50 Racing
- 2008 Clipic Bull 50 Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Competicio Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Replica Junior
- 2008 Clipic Custom Guepard 125
- 2008 Clipic Custom Guepard 250
- 2008 Clipic Frog 125
- 2008 Clipic Mecha 125
- 2008 Clipic New City 125
- 2008 Clipic Radar 125

