2006 Yamaha XV 1900 Midnight Star gallery
2006 Yamaha XV 1900 Midnight Star
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1854.00 ccm (113.13 cubic inches) | Power: | 98,69 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 190/60-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Blata Origami B1
- 2006 Blata Style 60
- 2006 BMW F650GS
- 2006 BMW F650GS Dakar
- 2006 BMW F800S
- 2006 BMW F800ST
- 2006 BMW HP2 Enduro
- 2006 BMW K1200GT
- 2006 BMW K1200LT
- 2006 BMW K1200R
- 2006 BMW K1200S
- 2006 BMW R1150R
- 2006 BMW R1200GS
- 2006 BMW R1200GS Adventure
- 2006 BMW R1200RT
- 2006 BMW R1200S
- 2006 BMW R1200ST
- 2006 BMW R850R
- 2006 Borile B500CR
- 2006 Borile B500MT

