2008 Yamaha Road Star Silverado S gallery
2008 Yamaha Road Star Silverado S
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1671.58 ccm (102.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 323.0 kg (712.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.78 litres (4.70 gallons) |
| Color options: | Charcoal silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sherco 50cc SM Sherco Cup Replica
- 2008 Sherco 50cc Supermotard
- 2008 Sherco Kid 05
- 2008 Shineray XY125-5
- 2008 Shineray XY250 5
- 2008 Skyteam Aero 50
- 2008 Skyteam Girino 50
- 2008 Skyteam Le Mans Club 50 (ST50-8C)
- 2008 Skyteam Le Mans Pro 125
- 2008 Skyteam ST125SM
- 2008 Skyteam ST250
- 2008 Skyteam ST50
- 2008 Sommer Diesel 462
- 2008 Suzuki B-King
- 2008 Suzuki B-King ABS
- 2008 Suzuki Bandit 1250
- 2008 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2008 Suzuki Boulevard 400
- 2008 Suzuki Boulevard C109R
- 2008 Suzuki Boulevard C109RT

