2008 Kymco Movie XL 125 gallery
2008 Kymco Movie XL 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | 9,8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha YBR 250
- 2008 Yamaha YZ 125
- 2008 Yamaha YZ 250
- 2008 Yamaha YZ 250 F
- 2008 Yamaha YZ 450 F
- 2008 Yamaha YZ 85
- 2008 Yamaha YZ 85 LW
- 2008 Yamaha YZF-R 125
- 2008 Yamaha YZF R1
- 2008 Yamaha YZF R1 10h Anniversary
- 2008 Yamaha YZF R15 lc4v
- 2008 Yamaha YZF R1SP
- 2008 Yamaha YZF-R6
- 2008 Yamaha YZF-R6 R46
- 2008 Yamaha YZF-R6S
- 2008 Yamaha Zuma
- 2008 Yiben 139QBT-15
- 2008 Yiben YB 200
- 2008 Zongshen 125 - 30
- 2008 Zongshen Storm V250

