2008 Kymco People gallery
2008 Kymco People
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | 2,78 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.5 kg (210.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.80 litres (1.53 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Pale pink |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki KX250F
- 2008 Kawasaki KX450F
- 2008 Kawasaki KX65
- 2008 Kawasaki KX85
- 2008 Kawasaki Ninja 250R
- 2008 Kawasaki Ninja 500R
- 2008 Kawasaki Ninja 650R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2008 Kawasaki Versys
- 2008 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic

