2008 Yamaha BWs 12 inch gallery
2008 Yamaha BWs 12 inch
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3,21 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Seat height: | 768 mm (30.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,172 mm (46.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.30 litres (1.40 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 GAS GAS EC 250
- 2008 GAS GAS EC 250 Racing
- 2008 GAS GAS EC 300
- 2008 GAS GAS EC 300 Racing
- 2008 GAS GAS EC 450 FSR
- 2008 GAS GAS EC 515 FSR
- 2008 GAS GAS MC 125 Cross
- 2008 GAS GAS MC 250 Cross
- 2008 GAS GAS MC 65 Cross
- 2008 GAS GAS Pampera 125
- 2008 GAS GAS Pampera 450
- 2008 GAS GAS SM 125 Supermotard
- 2008 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2008 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro Racing
- 2008 GAS GAS TXT 200 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 300 Pro

