2008 Skyteam ST50 gallery
2008 Skyteam ST50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 72.0 kg (158.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,065 mm (41.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, Black, Silver |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2008 Suzuki GS 50
- 2008 Suzuki GS 500F
- 2008 Suzuki GSR 400
- 2008 Suzuki GSR 400 ABS
- 2008 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2008 Suzuki GSX 1400
- 2008 Suzuki GSX 1400 Special Edition
- 2008 Suzuki GSX-R 1000
- 2008 Suzuki GSX-R 600
- 2008 Suzuki GSX-R 750
- 2008 Suzuki GSX650F
- 2008 Suzuki GZ250
- 2008 Suzuki Impulse 400
- 2008 Suzuki Intruder Classic 400
- 2008 Suzuki RM 250
- 2008 Suzuki RM 85
- 2008 Suzuki RM 85 L
- 2008 Suzuki RM-Z250
- 2008 Suzuki RMZ 450

