2009 Skyteam Le Mans Pro 50 gallery
2009 Skyteam Le Mans Pro 50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,54 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.0 kg (174.2 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,065 mm (41.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, black, silver, semi-matte black |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Lifan LF200 GS Sport
- 2009 Lifan LF250 Cruiser
- 2009 Lifan LF250 Elite
- 2009 Lifan LF400 V Twin
- 2009 Lifan LF50QGY
- 2009 Lifan Matrix 125
- 2009 Lifan Metro 50
- 2009 Lifan Smart 125
- 2009 Lifan Smart 50
- 2009 Linhai Drive In
- 2009 Linhai Eggy 125
- 2009 Linhai Mainstreet 300
- 2009 Linhai Monarch 125
- 2009 Linhai Prince 50
- 2009 LML Adreno FX
- 2009 LML Beamer
- 2009 LML Freedom DX
- 2009 LML Freedom Prima 110
- 2009 LML Freedom Prima 125
- 2009 LML Freedom Topper

