2009 Skyteam Le Mans Club 50 gallery
2009 Skyteam Le Mans Club 50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,54 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,065 mm (41.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Rear tyre dimensions: | -0,1 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, black, silver, semi-matte black |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 MZ 1000 S
- 2009 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2009 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2009 MZ 125 SM Gangsta
- 2009 MZ 125 SX
- 2009 MZ 660 Supermoto
- 2009 MZ 660 Supermoto S
- 2009 MZ Charly Electroroller
- 2009 MZ RT-Striker
- 2009 NCR 848
- 2009 NCR Leggera
- 2009 NCR Macchia Nera
- 2009 NCR Mike Hailwood TT
- 2009 NCR Millona One Shot
- 2009 NCR Millona R
- 2009 NCR Millona S
- 2009 NCR New Blue
- 2009 Neander Turbo Diesel
- 2009 Nipponia Altiva 125
- 2009 Nipponia Arte 125

