2009 Victory Vegas Jackpot gallery
2009 Victory Vegas Jackpot
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.0 kg (648.2 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Solid Black, Solid Boardwalk blue, Solid Sunset Red, Orange Crush w/Extreme Graphics, Lucky Lime w/Extreme Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Titan Von Zipper Bobber
- 2009 Travertson V-Rex
- 2009 Triumph America
- 2009 Triumph Bonneville
- 2009 Triumph Bonneville 50th
- 2009 Triumph Bonneville SE
- 2009 Triumph Bonneville T100
- 2009 Triumph Daytona 675
- 2009 Triumph Rocket III
- 2009 Triumph Rocket III Classic
- 2009 Triumph Rocket III Touring
- 2009 Triumph Scrambler
- 2009 Triumph Speed Triple
- 2009 Triumph Speedmaster
- 2009 Triumph Sprint ST
- 2009 Triumph Street Triple
- 2009 Triumph Street Triple R
- 2009 Triumph Thruxton
- 2009 Triumph Thunderbird 1600
- 2009 Triumph Tiger

