2009 Aprilia Mana 850 GT gallery
2009 Aprilia Mana 850 GT
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (51.21 cubic inches) | Power: | 75,09 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 69.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,463 mm (57.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17. |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Lead grey |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 GAS GAS EC 125 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 200
- 2009 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 250
- 2009 GAS GAS EC 250 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 300
- 2009 GAS GAS EC 300 Racing
- 2009 GAS GAS EC 300 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 450 FSR
- 2009 GAS GAS EC 515 FSR
- 2009 GAS GAS Halley 125
- 2009 GAS GAS Halley 450
- 2009 GAS GAS MC 250 Cross
- 2009 GAS GAS SM 125 Halley
- 2009 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM450 Halley
- 2009 GAS GAS TXT 125
- 2009 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 280 Pro

