2009 KTM 990 Adventure R gallery
2009 KTM 990 Adventure R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,31 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 915 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo two piston, floating caliper, floating brake disc. |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo two piston, floating caliper, floating brake disc. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.50 litres (5.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2009 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2009 Vyrus 984 C3 V2
- 2009 Vyrus 985 C3 V4
- 2009 Wakan 100 Roadster
- 2009 Wakan Track Racer
- 2009 WRM 450 MX1 Cross
- 2009 Yamaha Aerox R
- 2009 Yamaha Black X-Max 125
- 2009 Yamaha Black X-Max 250
- 2009 Yamaha BWs
- 2009 Yamaha BWs 12 inch
- 2009 Yamaha BWs Naked
- 2009 Yamaha BWs NG
- 2009 Yamaha C3
- 2009 Yamaha Cygnus X
- 2009 Yamaha DT 50 R
- 2009 Yamaha DT 50 X
- 2009 Yamaha FJR 1300 A
- 2009 Yamaha FJR 1300 AE

