2009 KTM 990 Superduke R gallery
2009 KTM 990 Superduke R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 130,07 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/gray/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Rucker Performance Gauntlet Chopper
- 2009 Rucker Performance Predator
- 2009 Rucker Performance Shelby
- 2009 Rucker Performance Vandal
- 2009 Samurai Chopper Type 1
- 2009 Samurai Chopper Type 5 Evo
- 2009 Samurai Chopper Type 5 Shovel
- 2009 Samurai Chopper Type 6 Shovel
- 2009 Samurai Chopper Type 7
- 2009 Samurai Chopper Type 8
- 2009 Samurai Chopper Type 9 Shogun
- 2009 Saxon Crown
- 2009 Saxon Firestorm
- 2009 Saxon Griffin
- 2009 Saxon Henchman
- 2009 Saxon Javelin
- 2009 Saxon Sceptre
- 2009 Saxon Villain
- 2009 Saxon Warlord
- 2009 Scorpa SY-250FR

