2009 MV Agusta F4 1000 R gallery
2009 MV Agusta F4 1000 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 174 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red/gray |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Boulevard C90T
- 2009 Suzuki Boulevard M109R
- 2009 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M109R2
- 2009 Suzuki Boulevard M50
- 2009 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M90
- 2009 Suzuki Boulevard S40
- 2009 Suzuki Boulevard S50
- 2009 Suzuki Boulevard S83
- 2009 Suzuki Burgman 125
- 2009 Suzuki Burgman 200
- 2009 Suzuki Burgman 400
- 2009 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2009 Suzuki Burgman 650
- 2009 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2009 Suzuki Burgman 650AZ
- 2009 Suzuki DR 125 SM
- 2009 Suzuki DR 650 SE
- 2009 Suzuki DR-Z 400 S

