2010 MV Agusta F4 R312 gallery
2010 MV Agusta F4 R312
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 183 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | Silver/red, pearl white/black, black/gray |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2010 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2010 MV Agusta Brutale 910R
- 2010 MV Agusta Brutale 910S
- 2010 MV Agusta Brutale 990R
- 2010 MV Agusta F4 1000 R
- 2010 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2010 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni
- 2010 MV Agusta F4 RR 312 1078
- 2010 MZ Charly Electroroller Evo
- 2010 NCR 848
- 2010 NCR Leggera
- 2010 NCR M16
- 2010 NCR Macchia Nera Concept
- 2010 NCR Mike Hailwood TT
- 2010 NCR Millona One Shot
- 2010 NCR Millona R
- 2010 NCR Millona S
- 2010 NCR New Blue

