2002 MV Agusta F4 S gallery
2002 MV Agusta F4 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45.73 cubic inches) | Power: | 137 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.8 x 43.8 mm (2.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,398 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 56W |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 73W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki DR-Z 400 E
- 2002 Suzuki DR-Z 400 S
- 2002 Suzuki DR-Z125
- 2002 Suzuki DR-Z125L
- 2002 Suzuki DR200SE
- 2002 Suzuki Grasstracker
- 2002 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2002 Suzuki GS 1200 SS
- 2002 Suzuki GS 500
- 2002 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2002 Suzuki GSF 1200 S Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 N Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2002 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2002 Suzuki GSX 1400
- 2002 Suzuki GSX 600 F Katana
- 2002 Suzuki GSX 750 F Katana
- 2002 Suzuki GSX-R 1000
- 2002 Suzuki GSX-R 600
- 2002 Suzuki GSX-R 600 M

