2002 Honda X-Eleven gallery
2002 Honda X-Eleven
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1137.00 ccm (69.38 cubic inches) | Power: | 137 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 58.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 222.0 kg (489.4 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 58W |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 73W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Cagiva V-Raptor 1000
- 2002 Cagiva V-Raptor 650
- 2002 Ducati 748
- 2002 Ducati 748 R
- 2002 Ducati 748 S
- 2002 Ducati 750 Sport
- 2002 Ducati 900 Sport
- 2002 Ducati 998
- 2002 Ducati 998 R
- 2002 Ducati 998 S
- 2002 Ducati Monster 600 Dark
- 2002 Ducati Monster 620 i.e.
- 2002 Ducati Monster 620 S i.e.
- 2002 Ducati Monster 750 i.e.
- 2002 Ducati Monster 750 i.e. Dark
- 2002 Ducati Monster 900 i.e.
- 2002 Ducati Monster 900 i.e. Dark
- 2002 Ducati Multistrada 1000
- 2002 Ducati S4
- 2002 Ducati SS 750 Super Sport
