2010 Peugeot Snake Naked gallery
2010 Peugeot Snake Naked
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 70.0 kg (154.3 pounds) |
| Seat height: | 1,080 mm (42.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha Cygnus X
- 2010 Yamaha DT 50 R
- 2010 Yamaha DT 50 X
- 2010 Yamaha FJR 1300 A
- 2010 Yamaha FJR 1300 AE
- 2010 Yamaha FZ1
- 2010 Yamaha FZ1 ABS
- 2010 Yamaha FZ1 Fazer
- 2010 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2010 Yamaha FZ6
- 2010 Yamaha FZ6R
- 2010 Yamaha FZ8
- 2010 Yamaha Giggle
- 2010 Yamaha Jog R
- 2010 Yamaha Jog RR
- 2010 Yamaha Majesty
- 2010 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2010 Yamaha Neos
- 2010 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2010 Yamaha PW50

