2010 Peugeot Blaster RS12 gallery
2010 Peugeot Blaster RS12
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.5 kg (175.3 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.75 litres (1.52 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver/blue |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 UM Renegade 200 LE
- 2010 UM REV 125
- 2010 UM REV 150
- 2010 UM SMF II 125
- 2010 UM SMF II 150
- 2010 UM V2C 650S
- 2010 UM V2S 250R
- 2010 UM V2S 650R
- 2010 UM Xtreet 125
- 2010 UM Xtreet 150
- 2010 UM Xtreet 180
- 2010 UM Xtreet 200
- 2010 UM Xtreet Sport 125
- 2010 UM Xtreet Sport 150
- 2010 Ural Gear Up 750
- 2010 Ural Patrol 750
- 2010 Ural Retro 750
- 2010 Ural Tourist 750
- 2010 Ural Wolf 750
- 2010 Vahrenkamp Diesel 462

