2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 Amaze gallery
2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 Amaze
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | 4,02 | |
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.0 kg (319.7 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Veli VL150-4II
- 2010 Veli VL150-8
- 2010 Veli VL250-4
- 2010 Vento Phantom r4i
- 2010 Vento Rebellian
- 2010 Vento Triton r4
- 2010 Vento V-Thunder
- 2010 Vento Zip r3i Turbocam
- 2010 Vespa GTS 125
- 2010 Vespa GTS 125 Super
- 2010 Vespa GTS 250 i.e.
- 2010 Vespa GTS 300 Super
- 2010 Vespa GTS SuperSport
- 2010 Vespa GTV 250
- 2010 Vespa GTV 300ie Via Montenapoleane
- 2010 Vespa LX 125 4T
- 2010 Vespa LX 150
- 2010 Vespa LX 50 2T
- 2010 Vespa LXV 150
- 2010 Vespa S 125

