2010 Kreidler Jigger gallery
2010 Kreidler Jigger
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,75 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Dafra Speed 150
- 2010 Dafra Super 100
- 2010 Dafra Zig Cub 100
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Delaware
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Pennsylvania
- 2010 DB Motors Pirat Air
- 2010 DB Motors Pirat LC
- 2010 DB Motors Super Sport
- 2010 DB Motors ZZ
- 2010 Derbi Atlantis 50 4T
- 2010 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2010 Derbi Boulevard 125 4T
- 2010 Derbi Boulevard 50 2T
- 2010 Derbi Cross City 125
- 2010 Derbi GP1 50
- 2010 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2010 Derbi GPR 50 2T
- 2010 Derbi Mulhacen 125
- 2010 Derbi Mulhacen 659
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 125

