2010 Kreidler Insignio 250 Smokey gallery
2010 Kreidler Insignio 250 Smokey
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | 13,41 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,605 mm (63.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Smokey |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sherco SE 0.5
- 2010 Sherco SE 125-F
- 2010 Sherco SE 2.5i -F
- 2010 Sherco SE 3.0i -F
- 2010 Sherco SE 4.5i-F
- 2010 Sherco SE 5.1i-F
- 2010 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2010 Sherco SM 125-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2010 Sherco ST 0.80
- 2010 Sherco ST 1.25
- 2010 Sherco ST 2.5
- 2010 Sherco ST 2.9
- 2010 Sherco ST 3.2 F
- 2010 Sherco SX 2.5i -F
- 2010 Sherco Urban SU 0.5
- 2010 Sherco Urban SU 0.5 Base
- 2010 Sommer Diesel 462
- 2010 Suzuki B-King

