2010 KTM 1190 RC8 gallery
2010 KTM 1190 RC8
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1148.00 ccm (70.05 cubic inches) | Power: | 152,61 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 103.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda Silver Wing
- 2010 Honda Silver Wing ABS
- 2010 Honda ST1300
- 2010 Honda ST1300 ABS
- 2010 Honda Stateline
- 2010 Honda Stateline ABS
- 2010 Honda Varadero 125 DX
- 2010 Honda VFR1200F
- 2010 Honda VFR800 Interceptor
- 2010 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2010 Honda VT1300CX
- 2010 Honda VTX1300T
- 2010 Honda VTX1800F
- 2010 Honda VTX1800N
- 2010 Honda VTX1800T
- 2010 Honda XL125V Varadero
- 2010 Honda XL700V C-ABS
- 2010 Honda XL700V Transalp ABS
- 2010 Honda XR650L
- 2010 Husaberg FE 390

