2008 Yamaha YBR 250 gallery
2008 Yamaha YBR 250
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 21,05 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXDBI Street Bob
-
Harley-Davidson FLST Heritage Softail
-
Harley-Davidson VRSCSE Screamin Eagle V-Rod
Other motorcycles in 2008
- 2008 Adly Thunder Bike 50
- 2008 Aeon AE-11 Pulsar 100
- 2008 Aeon AE-12 Pulsar 150
- 2008 Aeon AE-6 Echo
- 2008 Aeon AE-9 Pulsar 125
- 2008 Aeon AM-1 Aero 50
- 2008 Aeon AM-2 Aero 100
- 2008 Aeon AX-50 Mini-Bike
- 2008 Aeon Cobra 220
- 2008 Aeon Cobra 320
- 2008 AJP PR4 125 Enduro
- 2008 AJP PR4 125 Supermoto
- 2008 AJP PR4 200 Enduro
- 2008 AJS CR3-125
- 2008 AJS Eco-125
- 2008 AJS Regal-Raptor 125 Silverhawk
- 2008 AJS Regal-Raptor DD250E
- 2008 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2008 AJS YX-R-125
- 2008 Alfer VR 2000 Enduro

