2008 Factory Bike Phantom R14 Agua gallery
2008 Factory Bike Phantom R14 Agua
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 990.6 x 1,000.0 mm (39.0 x 39.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 43.0 kg (94.8 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sym Citycom 300i
- 2008 Sym DD 50
- 2008 Sym Fighter ZR
- 2008 Sym GTS 125
- 2008 Sym GTS 250i
- 2008 Sym HD Evo 125
- 2008 Sym HD Evo 200
- 2008 Sym Jet BasiX 50
- 2008 Sym Jet Euro X 50
- 2008 Sym Jet Red Devil 50
- 2008 Sym Jet SportX 50 R
- 2008 Sym Jet SportX 50 SR
- 2008 Sym Joyride 125
- 2008 Sym Joyride 200
- 2008 Sym Mask 50
- 2008 Sym Megalo 125
- 2008 Sym Mio 100
- 2008 Sym Mio 50
- 2008 Sym Orbit 125
- 2008 Sym Orbit 50

