2008 Ecosse Heretic gallery
2008 Ecosse Heretic
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1966.57 ccm (120.00 cubic inches) | Power: | 133 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Custom colors |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Speedfight 2 50 LC
- 2008 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2008 Peugeot Speedfight R-Cup
- 2008 Peugeot Speedfight Utlimate Edition
- 2008 Peugeot Sum-up 125
- 2008 Peugeot TKR 50
- 2008 Peugeot TKR 50 RCup
- 2008 Peugeot V-Clic 50
- 2008 Peugeot Vivacity 50
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Motorsport
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Sportline
- 2008 Peugeot Vogue 50
- 2008 Peugeot XP6 Enduro 50
- 2008 Peugeot XP6 Supermoto 50
- 2008 Peugeot XPS Enduro 50
- 2008 Peugeot XR7 50
- 2008 PGO Big Max 50
- 2008 PGO BuBu 100
- 2008 PGO BuBu 125
- 2008 PGO BuBu 50

