2008 MV Agusta F4 R312 1+1 gallery
2008 MV Agusta F4 R312 1+1
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 183 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | Red/grey, black/white |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Tank Sports Vision 250 R3
- 2008 Tank Sports Vision Minicustom 50
- 2008 Tank Sports Vision Topline Khaos
- 2008 TGB 101R 125
- 2008 TGB 101R 150
- 2008 TGB 101R 50
- 2008 TGB 101S
- 2008 TGB 104T 50
- 2008 TGB 203 50
- 2008 TGB 303 50
- 2008 TGB 303RS 125
- 2008 TGB Akros Tec 50
- 2008 TGB Delivery 151
- 2008 TGB Delivery 49
- 2008 TGB Express 125
- 2008 TGB F409 125
- 2008 TGB Hawk 125
- 2008 TGB Hawk 50
- 2008 TGB Keywest
- 2008 TGB Laser R5 49

